Az egyéb légúti fertőzésektől eltérően a COVID-19 fertőzés nem csupán akut megbetegedést, hanem hosszú távú életminőség romlást is képes okozni. A fertőzés után gyakrabban maradnak elhúzódó tünetek, fáradékonyság, gyengeség, csökkent terhelhetőség, elhúzódó köhögés, memóriazavar, melyek légzőszervi és szív-érrendszeri, idegrendszeri szövődmények meglétét jelezhetik. Kialakulhatnak elváltozások a tüdőben, a szívizomzatban, a vér fokozott alvadási képessége következtében trombózisok, melyek szerteágazó tüneteket okozhatnak. A tünetek fennmaradásának időtartama alapján két állapotot különítünk el.
Post-COVID szindróma: az akut fertőzést követően 4-6 hét múlva is jelentkezhetnek panaszok. Ebben az időszakban a leggyakoribb tünetek a fáradékonyság, nehézlégzés vagy mellkasi fájdalom, koncentrációs zavarok, álmatlanság vagy rémálmok.
Long-COVID szindróma: a panaszok a fertőzés lezajlása után 12 héttel is jelentkeznek, akkor az ún. long-COVID (vagyis hosszú COVID) szindrómáról beszélünk.
A post-COVID szindróma tünetei
A fertőzésen átesett betegeknél szív- és érrendszeri, tüdőgyógyászati, neurológiai késői tüneteket, valamint pszichés problémákat diagnosztizáltak az akut fertőzést követően.
A leggyakoribb tünetek:
- fáradtság, fáradékonyság, krónikus fáradékonyság szindróma
- gyors pulzus
- szívdobogásérzés
- izomfájdalom
- fejfájás
- köhögés
- szaglás- és ízérzés-vesztés
- alvás-, koncentráció- és memóriazavar
- kiütés
- hajhullás
- hallószervi panaszok (fülzúgás, hallásvesztés, szédülés)
- ún. brain-fog (korai kognitív diszfunkció, demenciára jellemző tünetek)
Az érintett szervrendszerek
- Szív: ultrahang vizsgálattal szívizomzat-károsodást lehet kimutatni, akár azoknál a pácienseknél is, akik enyhe tünetekkel vészelték át a betegséget. Ezen izomeltérések növelik a szívelégtelenség és egyéb szívszövődmények kialakulásának kockázatát.
- Tüdő: a fertőzötteknél kialakuló tüdőgyulladás gyakran eredményezi a tüdő légcseréjét végző alveolusok (tüdő-léghólyagocska) károsodását, ezzel hosszú távú légzési problémákat okozva.
- Agy: még fiatalkorúaknál is leírták a stroke, fokozott görcskészség és Guillain-Barre-szindróma kialakulását – ezen utóbbi egy olyan állapot, ami átmeneti bénulást okozhat az alsó végtagtól kezdődően. Egyes vélemények szerint a COVID-19 a Parkinson- és Alzheimer-kór kialakulásának rizikóját is fokozza.
- Véralvadási és érrendszeri károsodások: a koronavírus fertőzés fokozza a vérrögök kialakulásának veszélyét, így szívizom, agyi vagy tüdő-területek elhalását okozzák (megnő a szívinfarktus, stroke, tüdőembólia esélye)
Milyen arányban fordulhat elő a post-COVID szindróma?
Nemrég megjelent egy preprint tanulmány, melyben 56 országból több mint 3000 embertől gyűjtöttek adatokat.
Tanulmányi adatok szerint az emberek mindössze 65% tér vissza korábbi egészségi szintjére a fertőzést követő 1 hónapon belül.
A laboratóriumi COVID diagnózissal rendelkező páciensek 96%-a számolt be 90 napon túl is fennmaradó tünetekről. A legtöbb érintett 7 hónap után is életminőség romlásról számolt be és 6 hónapos intervallumban nem volt képes korábbi munkavégzéssel azonos szinten teljesíteni.
Kiknél fordulhat elő a post-COVID szindróma?
A post-Covid szindróma bárkinél előfordulhat életkortól, nemtől függetlenül.
A post-COVID szindróma kezelése
Amennyiben COVID-19 utáni kivizsgáláson igazolódik a post-COVID szindróma, rehabilitációs kezelések jöhetnek szóba. A pulmonológiai rehabilitáció része a rekeszizom működését támogató légzőgyakorlatok. A fizikai aktivitás fokozatos bevezetése rendszeres vérnyomás- és pulzusellenőrzés mellett javasolt gyógytornász irányításával. Néhány esetben pszichés állapot javítását szolgáló módszerek alkalmazására is szükség lehet. Az elhúzódó emésztési zavar és hasmenés dietetikai rehabilitációt igényelhet.
POST-COVID szűrőcsomag I. mit tartalmaz?
- kardiológiai szakorvosi vizsgálat
- szív ultrahang
- vérnyomásmérés
- 12 elvezetéses nyugalmi EKG
- labor (süllyedés, vérkép, CRP, Troponin-T, máj-, vesefunkció, pajzsmirigyfunkció)
- tüdőgyógyászati szakorvosi vizsgálat légzésfunkciós vizsgálattal
POST-COVID szűrőcsomag II. mit tartalmaz?
- kardiológiai szakorvosi vizsgálat
- szív ultrahang
- terheléses EKG
- vérnyomásmérés
- 12 elvezetéses nyugalmi EKG
- labor (süllyedés, vérkép, CRP, Troponin-T, máj-, vesefunkció, pajzsmirigyfunkció, D-dimer)
- COVID-19 ellenanyag teszt
- tüdőgyógyászati szakorvosi vizsgálat légzésfunkciós vizsgálattal
Kinek ajánlott?
Igazoltan koronavírus fertőzésen átesett pácienseknek, akik a fenti tüneteket észlelik a fertőzés óta. Abban az esetben is javasolt, ha tünetek nem jelentkeztek, vagy tünetek mellett nem volt pozitív a koronavírus teszt, de a fenti elhúzódó tüneteket észleli. Előfordul ugyanis tünetmentes fertőzés, vagy a tünetek megjelenéséhez képest későn végzett teszt, mely már nem tudja igazolni a fertőzést.
POST-COVID szűrőcsomag I. ára: 145.000 Ft
POST-COVID szűrőcsomag II. ára: 185.000 Ft